Google Page Rank

Google Page Rank Nedir Nasıl Arttırılır

http://gercektarihdeposu.blogspot.com

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization)

 PageRank Nedir Google ? Eğer arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) konusunda birşeyler okuduysanız ya da siteniz veya blogunuzu Google arama motorunda çeşitli kelimelerle arandığında üst sıralarda görmek isterseniz PageRank teknolojisini anlamak zorundasınız. Burada kısaca PageRank teknolojisinden bahsedilerek eğer internet üzerinde iş yapmak istiyorsanız  ya da web siteniz varsa PageRank hakkında nelere dikkat etmeniz gerektiği en basit dille açıklanacaktır.
Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin PageRank teknolojisinin temellerini doktora çalışmaları sırasında atarak Google firmasını kurdular. Google'da arama yapıldığında sonuçların hangi esasa göre getirildiğini görmek isterseniz bu yazıyı mutlaka okumalısınız.
Google dünyanın en iyi arama motoru olma ünvanını kolayca ya da şans eseri kazanmadı. Google arama motoru olayında yaptığı paradigma değişimiyle kendinden çok önce bu işe başlayan yahoo gibi diğerlerini nasıl alt etmeyi başararak en iyi arama motoru ünvanını kazandı? Google en iyi arama motoru çünkü size aradığınız en iyi sonuçları getiriyor. Peki bunu nasıl başarıyor?Teknolojinin anahtarı PageRank teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde arananlar için iyi sonuçlar geliyor.
Asil olarak PageRank, aranan değişik anahtar kelimeler için bir sitenin değerini ölçmeye yarayan bir teknoloji. Bildiğimiz gibi dünyada benzer içeriğe sahip (örneğin PageRank nedir diye arandığında gelmeye hazır pek çok site var) çok miktarda site bulunmakta.
Sitenin aranan anahtar kelimelere göre getirilmesi için siteye bir reyting verilmesi ya da puanlama yapılması gerekiyor. Bu değeri belirlerken önceki arama motorları sitenin içinde bolca geçen anahtar kelimelere ve içeriğe not veriyorlardı (metatag gibi bazı teknik billgileri vermiyoruz burada). PageRank reyting değeri hesaplanırken, Google o sayfaya kaç sitenin link verdiğine bakıyor. Aynı zamanda size link veren bu sitelerin de PageRank değerlerini hesaba katıyor. Google, normal insan davranışını taklid eden bir sistem olduğundan başarılı oluyor bu konuda. Örneğin, bir yere PC (bligisayar) almaya gideceksiniz. Bunu yaparken kılı kırk yararak bilgisayar konusunda en güvenilir arkadaşlarınıza soruyorsunuz. Yani size belli adreslere (site örneği) link veriyorlar. Google, bu basit mantığı arama motoruna taşıyarak tahtına oturdu. Eğer güvenilir insanlar (örneğin bilgisayar içeriğine sahip PageRank değeri yüksek web siteleri) bir dükkana (web sitesine) link verirse o dükkanın PageRank (güvenilirlik) değeri artıyor.
Google aranan kelimelere karşın tüm kullanıcılara sayfayı getirirken reytingi en yüksek sayfalardan sıralama yapıp sonuç getiriyor.Asagidakiler önemli değişkenler,
  • Sitenize gelen ya da verilen linkler.
  • Sizin sitenize link veren sitelerin sitenizin içeriğiyle ilişkisi (örneğin PageRank değeri yüksek bir eğitim sitesinden bir porno sitesine verilen link anlam ifade etmiyor (Link çiftliği olarak kabul edilerek eğitim sitesinin PageRank değerinin düşürülmesine yol açabilir)
  • Sizin sitenize link veren sitelerin PageRank değerleri.
  • Sizin sitenize link veren sitelerin link verirken kullandığı anahtar kelimeler.
  • Web sitenizdeki sayfa başlıkları (Page titles), yazı başlıkları (headlines) ve içerikte kullanılan anahtar kelimeler. (Anahtar kelimelerin kaç kez arandığını görmek için buraya bakınız. İnternetteki Populer anahtar kelimeler için buraya bakınız).


PageRank Sayıları-Küçük Yeşil Çubuk

Google PageRank değerini öğrenmek için ya Google Toolbar yükleyiniz ya da Firefox yüklediğinizde otomatik olarak her ziyaret ettiğiniz sayfada görüntülenecektir. Diğer alternatif ise bu sayfada en yanda görülen sorguda PageRank değerini öğrenmek istediğiniz site/sayfa ya da blogun ismini yazdığınızda size değeri ayrıntılı verilecektir. (Google 18 data center değeri verildiğinden gelecekteki PageRank değerinizi tahmin etmekte kullanabilirsiniz). Yeşil çubuk ziyaret ettiğiniz sitenin PageRank değerini vermektedir. PageRank değeri sıfırdan (0) başlayıp en yüksek değer olan 10'a kadar gitmektedir. Eğer yeşil kutu boşsa (gri renk) bu sayfanın Google tarafından PageRank'den dışlandığını (ya da yasaklandığını) gösterirEğer araç çubuğunu yüklemek istemezseniz dediğimiz gibi yandaki aracı kullanabilirsiniz.
Google, yeşil PageRank değerini ortaya attığında fırtınalar kopardı. Webmastırlar PageRank değerlerini yükseltmek için İnternet paranoya hastalığına yakalandılar. PageRank değerini yükseltmek isteyenler için PageRank değeri yüksek olan siteler, birkaç yüz dolar karşılığında PageRank değeri düşük bu sitelere link satmaya başladılar. PageRank değeri 7, 8, 9 ya da 10 olan sitelerden sadece 2 link alan sitelerin sıfırken birden 2'ye çıktığı görüldü. Tabii 2 değeri de pekçok anahtar kelimede Google'da çıkabilmek için yetmekte (çok sık aranan konular değil elbette). İnternette en sık aranan konular için (keywords  link popularity listesine) bakınız.
Google PageRank tekonolojisi gerçekten çok kompleks olup nasıl çalıştığını Google kendisi biliyor.
İşin kötüsü, PageRank değerlerini hesaplama çok zaman aldığından yeşil çubuk değeri sadece ortalama 3 ayda bir değişiyor. Yani şu anda gördüğünüz yeşil çubuk aslında Google'ın dinamik olarak tuttuğu PageRank değerini göstermiyor.
Son olarak tecrübelerden bir tavsiye: PageRank değerini asla kafanıza takmayın. İçeriğinizin kaliteli olmasına konsantre olun.

Alinti:drcetiner

google bir sayfaya nasil yuksek deger verir?

GOOGLE copy/paste olmayan orjinal sitelere yuksek degerler verir.biz boyle iceriklere unique icerik denir diger bir yolda,
sayfaniza ne kadar cok link veriliyorsa GOOGLE sizin sayfanin pr degerini yukseltir.eger link aldiginiz yerlerin pr leri yuksekse pr niz daha cok yukselir.www.yahoo.com pr=9
MYNET'e Hoşgeldiniz pr=5

link verdi googlebot diyor ki eger kaliteli siteler lifetr.net e link veriyorsa demekki bu lifetr.net te guzel siteymis der.eger bunu gercek hayata cevirirsek:

3 erkek dusunun bu 3 erkek bir kiza bakiyorsa siz daha o kiza bakmadan kizin guzel oldugunu anlarsiniz.erkeklerin yakisikliligi seviyesindede kizin guzelligini olcersiniz.googlede bunu gibi eger kaliteli siteler sitee link veriyorsa ben gormeden senin sitene kaliteli derim diyor.yani amac pr si yuksek sitelerden yani kaliteli sitelerden link almak.tabiki google yahoo gibi siteller siteniziistediginiz kadar kaliteli yapin link vermeyecektir ama biizm amacamiz zaten pr si 4-5-6-7 olan sitelerden link almak.ayrica google pek turkiyede +pr6 vermez.turkleri pek sevmiyor herlade cunki
Google pr=10
Google pr=8pr degisim nasil yapacagiz?

Pr degisim pr si yuksek sitelerden yapilacak.

Eger link karsiliksizsa super olur google pr nizi daha cok yukseltir.(karsiliksiz link:karsidaki site size link vercek fakat siz vermiceksiniz.)

Capraz link:karsiliksiz linkin hilleseidir capraz link.nasil yapilir?


sizin siteniziden karsidaki siteye link verceniz .karsidaki de baska sitesinden sizin siteye link vercek.yanliz karsidaki kisinin siteleri ayni hostta olmicak google yine farkediyor.

Toplistler e sitemizi ekliyecegiz yukarida toplist sitelerini vermistik.

Forumlara eklemek.sitenizi pr si yuksek forumlara ekliyeceksiniz.yani pr si yuksek bir sayfa bulup o sayfaya sitenizi yazacaksinz.site izin vermiceyecktir ama siz imzaniza koyun ve o safada saol tesekkurler gibi yorumlar yapin.

Pr si yuysek sitelere reklam vermek.biraz pahali bir yontem.

Senin sitenle alakli sitelerle pr degisimi yaprsan pr icin daha faydali olur.Google sayfa icindeki keywords leri secerek sayfalarin iceriginin ayni olup olmadinigini anlar.

<title/> Google pr den once sayfanizin titlesine bakar tabiki pr si yuksek olan titleler daha once cikarlar. sitenizle alakali kelimeleri mutlaka sitenizin titlesine yazin.

Alan adi.com Google titleden oncede alan adina bakar.alan adinizin sitenizi yansitmasi sizin icin iyi olur.ornek olarak mp3 diye aratan biri

Subdomain  google de subdomain icin bir derece karlisiniz cunki goole subdomaini yeni bir alana adi gibi kavrar.fakat her yaptiginiz subdomainli sayfayla ayri ayri pr degimsi yapmak zorundaisniz.Spamlar :
googlede spam yaparakta ustte cikabilirsiniz.pek yasal degildir ama baya hit kazanabilirsiniz.aslinda pek anlatmak istemiyorum ama sadece bilgilenin diye anlatiyorum.sakin uygulamayin anlattiklarimi.

spam nasil yapilir?
Sayfanin arka plan rengiyle ayni renkte keywords sozcuklerle sayfanin altini donatmak.googlebot 200 kelimeye kadar tanir sitenize giren ziyaretciler goremez bile.fakat son zamanlarda google bu tur spam yapan siteleri banliyor ve arsivinden silerek cezalandiriyor.hatta buyuk siteleri bile cezalandiriyor.sure belli degil tamamen googlenin insafina kalmis birsey.

Yani hic bir ise yaramaz

Ve en sonuncusu

Adwords reklamlar?

Adwords nedir?

kisaca web sitenizin reklamini google arama sonuclarindan cikaracak reklamlar vermek.www.google.com/adwords giriyorusuuz ve uye oluyorsunuz.kredi karti ile reklaminizin cikmasini istediginiz kadar para veriyorsunuz.googlede keywordslari yaziyorsunuz ve o kelimeler aranndiginda siteniz ust siralrda cikiyor.pahali bir yontem. ama cok hit getirir.

Google pr nasil ogrenilir?

google toolbari indirin(ingilizce olani) ve toolbarin ustunde pr degeriniz yaziyor.
indirmeden de PageRank Checker dan ogrenebilriniz.


Add PageRank Checker button to your site / Sitene PageRank control butonu ekle

http://pagerank.chromefans.org/?ref=ext_pr

Yorumlar

Popüler Yayınlar