Coinler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 Yanlış bilinenler.

Efsane 1: Dijital varlıklar fiziksel varlıklarla desteklenmez.

Sabit coin’ler haricindeki dijital varlıkların fiziksel varlıklarla desteklenmediği iddiası, esasında dijital varlıkların hiçbir değeri olmadığı argümanına dayanır. Oysa ABD doları veya İngiliz sterlini gibi itibari para birimleri de fiziksel varlıklar tarafından desteklenmez. Bu para birimleri devletler tarafından çıkarılır ve itibari para birimlerinin değerini de büyük ölçüde ilgili devletlere yönelik inanç oluşturur. Kripto varlıkların değeri, herkesin kendi başına görüntüleyebileceği ve doğrulayabileceği açık kaynaklı koddan geliyor ve bu nedenle kripto varlıklarda üçüncü tarafa güvenme ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Efsane 2: Kripto varlıklar, ticari takas aracı fonksiyonuna sahip değildir. 

Dijital varlıklar dünyasının yalnızca tokenlerin spekülatif olarak alınıp satılmasıyla sınırlı olduğunu düşünenlerin aksine kripto varlıklar bazı ülkelerde belirlenen kurallar çerçevesinde gündelik olarak aynı fiat para birimleri gibi ticari takas arası olarak kullanılabiliyorlar. Bitcoin ile ilk pizza satın alma işleminin gerçekleştiği 2010 yılından bu yana kripto varlıklar dünyanın pek çok yerinde insanlar tarafından ürün ve hizmet satın almak için tercih edilebiliyorlar. 

Efsane 3: Kripto varlıklar ve blockchain sisteminde yasa dışı işlemler yaygındır.

Bu yanlış kanının aksine geleneksel finansal sektördeki soruşturmalardan da farklı olarak kripto varlıkların son derece şeffaf olması kötü niyetli kişilerin tespit edilmesini kolaylaştırıyor. Bilhassa aynı platform içinde gerçekleşen işlemlerin herkese açık ve kalıcı bir şekilde kaydediliyor olması yasal soruşturma yapanlar için kolaylık sağlıyor. 

Efsane 4: Güvenilir değiller.

Bu efsane esasında genel olarak dijital olan hemen her şeye duyulan güvensizlikten kaynaklanıyor. Oysa kripto varlık piyasasının hakimlerinden ‘çifte harcama’ sorununu çözen Bitcoin ağının şimdiye kadar hiç hacklenmediğini belirtelim. Gerçekleştirilen işlemlerin geri alınamaz şekilde herkesin görebileceği şekilde kayıt altına alındığı bilgisini de atlamayalım. 

Efsane 5: Kolay ve hızlı para kazanmanın bir yoludur.

Menkul kıymetlerden dövize, her yatırım aracında olduğu gibi kripto varlıklar da kendi içinde riskler ve piyasaya özgü dinamikleri barındırır. Yine diğer yatırım araçlarında olduğu gibi kolay ve hızlı kazanç sağlamanın bir formülü bulunmuyor. Kripto varlıklara yönelik oluşan bu algı tamamen yanlış. Kripto yatırımlarınızın performansı diğer yatırım araçlarında olduğu gibi piyasadaki değişimlerle birlikte sizin bilgi, deneyim ve kararlarınıza bağlıdır. 

Coinler Hakkında Yanlış BilinenlerYorumlar